شرح خبر

تعداد بازدید: 558 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: adminshayan
آثار قراردادهای خارجی چه زمانی در صورت های مالی نمایان خواهد شد؟

بیش از یکسال از اجرای برجام و قراردادهای خارجی خودرویی ها می گذرد، اما هنوز خبری از آثار مالی ناشی از آن برصورت های مالی خودروسازان نیست.

به گزارش بورس نیوز، با وجودآنکه ماه ها از انتشار خبرها و گفته های مدیران خودروساز پیرامون قرارداد با شرکت هایخارجی می گذرد، اما اثرات مالی آن هنوز نمایان نشده و این سوال مطرح است که واقعاًدر چه زمانی انتفاع خودرویی ها از این امر به جیب سهامداران نیز می رسد؟

اهمیت این موضوع از آن جهت است که بازار سهام شرکت های خودرویی طی این بازه زمانی بارها و بارها متأثر از هیجانات ناشی از قراردادهای شرکت های بزرگ و مطرح خارجی با خودروسازان داخلی بوده و روند قیمت سهام آنها را بسیار پر نوسان کرده است.

حال آنکه هنوز هم پس از گذشت نزدیک به یکسال از اجرای برجام، ابهامات ناشی از قراردادهای منعقده و عدم اطلاع ازاثرات ریالی آن بر صورت های مالی خودروسازان به ویژه "خساپا" و "خودرو"به عنوان دو غول این صنعت هنوز هویدا نشده و نگرانی هایی پیرامون آن در بین سهامداران و سرمایه گذاران گروه به چشم می خورد و مشخص نیست اثرات ترازنامه ای همکاری با شرکای خارجی می تواند فرمان خودرویی ها را در کدام جهت به چرخش درآورد.

بر همین اساس لازم به نظرمی رسد در خصوص نحوه تغییر صورت های مالی خودروسازان از ناحیه همکاری های جدید و ورودبه تولیدات مشترک میان خودروسازان داخلی و خارجی برای فعالان بازار سرمایه و سهامدرانآنها شفاف سازی شود.

چرا که ایجاد شفافیت یک رکن اصلی و حائز اهمیت در بورس است که به ویژه در این گروه چنانچه به صورت رسمی اعلام شده و در برآوردهای مالی آنها گنجانده شود، به طور قطع روی روند قیمتی سهام آنها نیز میتواند آثار خود را اعمال کند. حال آنکه در شرایط کنونی شاهد آن هستیم که به دلیل عدم اطلاع رسانی دقیق و شفاف پیرامون این قراردادها و عدم برآورد اثرات مالی احتمالی آنها،فعالان بازار سهام سردرگم مانده و توان تحلیل دقیق و جامع را نسبت به چشم انداز پیشرو ندارند.

بر همین اساس در این مقطع از سال که زمان ارایه اولین پیش بینی بودجه سال 96 شرکت ها فرا رسیده، بایستی سازمان بورس به عنوان اصلی ترین نهاد ناظر و متولی بازار سرمایه از این گروه بخواهد نسبت به برنامه های آتی و قراردادهای خارجی خود شفاف سازی کرده و در بودجه های برآوردی خودچگونگی اثر بخشی قراردادهای جدید را افشا کنند. چرا که تصمیم گیری با این شرایط و برمبنای این اطلاعات جامع، به طور قطع دقیق تر و به دور از هیجانات و حدس و گمان خواهدبود.

printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد


تمام حقوق این سایت محفوظ و متعلق به شرکت کارگزاری سهام پژوهان شایان میباشد.