شرح خبر

تعداد بازدید: 603 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: adminshayan
تحلیل یک کارگزار از حال و آینده بورس و شاخص/احتمال اقبال به شرکتهای 2 صنعت.

ابوالقاسم آقادوست در گفت و گو با پایگاه خبریبورس پرس، در خصوص وضعیت روند شاخص در روزهای پایانی سال اظهار داشت: بازار در حالحاضر از فقدان نقدینگی به شدت رنج می برد و با توجه به سیاست های انقباضی دولت در2 تا 3 سال اخیر، بسیاری از کسب و کارها نیز با این مشکل مواجه هستند و به تبع آن بازارسرمایه به همین صورت با فقدان پول روبرو است.

وی ادامه داد: در صورت ادامه روند گذشته وجاری، اتفاق خاصی در بازار سرمایه رخ نخواهد داد. اما احتمال می رود در صورت ثابت بودنشاخص در همین ارقام 76-76 هزار واحدی، تا پایان سال حدود 8-7 درصد رشد کرده و بتواندبه 80 هزار واحد نزدیک شود. هرچند که شاخص گویای وضعیت حال و آئینه تمام نمای بازارنیست. حتی ممکن است بسیاری از سبدهای سهام در این مدت بیش از آنچه که شاخص نشان میدهد رشد داشته باشند.

این کارگزار افزود: اگر قرار باشد شاخص بورسبراساس روال تاریخی بررسی شود که همیشه قبل از ایام عید وضعیت بهتر می شد، محتمل استشاخص 10 تا 12 درصد حتی در خوشبینانه ترین حالت 15 درصد بهبود پیدا کند.

آقادوست با اشاره به اینکه در صورت عدم حمایتاز سوی دولت و در نظر نگرفتن ساز و کار مناسبت از سوی سازمان بورس برای جلوگیری ازافزایش اورق بدهی بعید به نظر برسد که وضعیت بازار بهبود پیدا کند، گفت: برای رشد بازارسرمایه نیاز به حمایت دولت نه به این معنی که به طور مستقیم این کار را انجام دهد بلکهبا استفاده از شیوه های مختلف مانند کمک گرفتن از شرکت ها و یا صندوق های سرمایه گذاریاست که البته چندان محتمل نیست و حتی بعید نیز به نظر می رسد.

وی تصریح کرد: ممانعت سازمان از افزایش اوراقبدهی و یا سایر مکانیزهایی که در اختیار آن است برای به جریان انداختن نقدینگی در بازار،از عواملی است که در صورت اجرا می تواند به روند مثبت بازار کمک کند.

این کارشناس گفت: با توجه به در پیش بودن انتخاباتریاست جمهوری و همچنین افزایش ریسک های سیاسی و بین المللی و زیاد شدن لفاظی ها، احتمالرشد بازار در سال جدید هم و تا قبل از انتخابات هم وجود نخواهد داشت.

آقادوست با تأکید بر اینکه فضا نسبت به گذشتهتغییر کرده و سازمان نیز ارائه گزارش های یک ماهه را الزامی کرده اظهار داشت: بسیاریاز تحلیلگران بازار با توجه به اطلاع از گزارش دوره ای شرکت ها معتقدند گزارش های9 ماهه آن چیزی نیست که آنها را شگفت زده کند. انتظار اتفاق خاصی هم از این گزارش هاوجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه هرچند در گروه خودرویی، قراردادهای خوبی منعقد شده اما با این حال مشکلات مالی زیادی برای آنها وجود داردبه بورس پرس گفت: وضعیت این شرکتها نیز مانند خیلی از شرکت های دیگر مشخص و معلوم استکه چه اتفاقاتی در حال وقوع است.

این فعال بازار سرمایه به احتمال جهش در شرکتهای صادرات محور اشاره کرد و افزود: سال آینده احتمال جهش در شرکت های پتروشیمی مانندفناوران، زاگرس، خارک و در میان گروه روی و معدنی ها نیز در گل گهر دیده می شود کهالبته افزایش نرخ ارز نیز به رشد بیشتر آنها کمک می کند.

آقادوست ادامه داد: با توجه به اوضاع تقریبانامساعد بانک ها، شفافیت بیشتر و حمایت می تواند وضعیت آنها را بهبود دهد در غیر اینصورت گردش مثبت در این گروه ها بعید به نظرمی رسد.

printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد


تمام حقوق این سایت محفوظ و متعلق به شرکت کارگزاری سهام پژوهان شایان میباشد.