شرح خبر

تعداد بازدید: 702 تعداد نظرات ارسالی: 1 نویسنده: adminshayan
ارقام و اعداد مهم موسسه آماده گشایش نماد/اولین تبادل سهام با یک بانک اروپایی.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در پی برنامه گشایش نماد موسسه ملل که تا امروز در بازار پایه فرابورس حضور دارد و از فردا به بازار دوم معاملات فرابورس خواهد آمد، مدیرعامل ، رئیس هیات مدیره، مدیرعامل گروه مالی ، مدیرعامل کارگزاری ملل به همراه مدیران فرابورس در جمع خبرنگاران حاضر شدند تا با اعلام آخرین وضعیت و برنامه های آینده  به سئوالات پاسخ دهند.

به این ترتیب مقرر شد "وملل" فردا یکشنبه گشایش نماد شود.

این موسسه که از سال 66 تاسیس شده و 15 بهمن 92 مجوز بانک مرکزی را دریافت کرده و از 30 تیر سال جاری از موسسه عسکریه به موسسه ملل تغییر نام داده ، هم اکنون با سرمایه بیش از 606 میلیارد تومانی، سود هر سهم سال مالی اسفندجاری را 203 ریال پیش بینی کرده و دارای 320 شعبه ( 76 شعبه در تهران) و حدود دو هزار نیروی انسانی است.

ملل؛ سومین شرکت ارتقا یافته به بازار دوم معاملات فرابورس 

در این جلسه رضا غلامعلی پور معاون توسعه بازار شرکت فرابورس با اعلام اینکه بیش از 160 شرکت حاضر دربازار پایه فرابورس می توانند بعد ازرعایت استانداردها به بازار دوم ارتقا یابند ، گفت: موسسه ملل سومین شرکت است که بعد از سخت گیری های متعدد و انتشار همه اطلاعات لازم در کدال ، طی سال جاری از بازار پایه به بازار دوم می رود و گشایش نماد می شود.

تحقق 4 هدف مهم در چشم انداز 5 ساله از زبان مدیرعامل 

سید امین جوادی مدیرعامل این موسسه هم با اشاره به فعالیت 30 ساله شفاف و بدون ابهام موسسه ملل (عسکریه) گفت: طبق چشم انداز 5 ساله،  حضور در میان 10 بانک برتر، 7 برند برتر بانکی ،7بانک نوآور با تکیه بر بانکداری الکترونیکی و حضور در بین 3 بانک برتر از لحاظ مسئولیت پذیری اجتماعی، از جمله اهداف تعیین شده است .

وی ادامه داد: در این میان ماموریت های چون پیگیری ارزش های مانند الزام به بانکداری اسلامی و بدون شک و شبهه، صداقت ، شفافیت ، رازداری و خلاقیت ، کیفیت گرایی و مشتری مداری ، تکریم ، جذب و حفظ سرمایه های انسانی، مسئولیت پذیری اجتماعی در چارچوب اقتصاد مقاومتی و طبق دستور مقام معظم رهبری ، ارایه خدمات مالی و بانکی ،  رعایت استانداردهای بانکداری جهانی و خلق ارزش برای 3 گروه ذینفع شامل سهامداران، سپرده گذاران و دریافت کنندگان تسهیلات ، تعریف شده است. 

چند عدد و رقم مهم

این مقام مسئول در پاسخ به سئوالات بورس پرس مبنی نسبت کفایت سرمایه ، بهای تمام شده پول، میزان مطالبات و تسهیلات و سپرده، پیش بینی سود هر سهم ، نرخ سود و وجه تمایز ملل با سایر موسسات مالی ، توضیح داد: نسبت کفایت سرمایه قبل از افزایش سرمایه از 550 به 606 میلیارد تومان، حدود 7.8 درصد بود که بعد از افزایش سرمایه به 9 درصد رسیده و معقول است.

جوادی سود هر سهم سال مالی جاری را 203 ریال با پوشش 30 درصدی در عملکرد 9 ماهه اعلام کرد و گفت: به دلیل ماهیت فعالیت موسسات و بانک ها، تحقق عمده سودآوری در ماه های پایانی سال است. بنابراین سود پیش بینی شده سال مالی اسفند 95 قطعا" محقق خواهد شد.

وی رقم سپرده و تسهیلات را 11 و 78 هزار میلیارد تومان ، نسبت تسهیلات به سپرده را 52 درصد، نسبت مطالبات به جاری را 13 درصد، تعداد سهامداران را 3 هزار و 98 نفر و بدون حضور اشخاص حقوقی دولتی اعلام کرد و ادامه داد: قیمت تمام شده پول با در نظر گرفتن هزینه ها، 22.5 درصد است. علت اصلی بالا بودن آن لزوم ایفای تعهدات قبلی به مشتریان است. در این میان هر چند ممکن است انحراف های جزئی وجود داشته باشد اما این موسسه نرخ سود مصوب را رعایت می کند.

نائب رئیس هیات مدیره موسسه ملل درباره وجه تمایز این موسسه با سایرین هم گفت: با توجه به بانک محور بودن اقتصاد ایران، با تاسیس این موسسه خواهان اعلام این نکته به دولت بوده و هستیم که بانکداری خصوصی می تواند موفق باشد.

جوادی درباره ترکیب دارایی ها و سرمایه گذاری ها هم گفت: عمده سرمایه گذاری ها شامل حوزه هایی چون بهداشت و درمان ، معادن و فولاد، 3 کارخانه تولیدی ، شراکت با پروژه های شهرداری های اصفهان، کرمان ، دزفول و...، مالکیت شرکت هایی چون کارگزاری بورس ، لیزینگ، گروه مالی و... است. بنابراین 65 درصد درآمدهای موسسه از محل عملیات و 35 درصد دیگر از محل سرمایه گذاری است.

تکذیب یک شایعه  

وی با تکذیب شایعه ادغام موسسه افضل توس با "وملل" گفت: از این موضوع بی خبریم و تنها بحثی که بانک مرکزی پیگیر آن است رعایت حداقل سرمایه ها بانک ها و موسسات مالی طبق مصوبه شورای پول و اعتبار است. در غیر این صورت بحث ادغام مطرح می شود.

تبادل سهام 51 به 30 درصدی با یک بانک اروپایی

این مقام مسئول در مورد فعالیت در بازارهای جهانی نیز گفت: در حالی قبل از برجام با بانک یک کشور اروپایی مذاکراتی انجام شده بود که اخیرا" این مذاکرات با تحولات مثبتی همراه شده و به دنبال تبادل سهام موسسه با آن بانک هستیم. در این مذاکرات خواهان دریافت 51 درصد سهام بانک اروپایی و واگذاری حداکثر 30 درصد سهام موسسه هستیم.

جوادی با اشاره به اینکه امکان حضور سرمایه گذاران در مالکیت حداکثر 40 درصد بانک ها و موسسات مالی وجود دارد، تحقق این هدف را نیمه دوم سال آینده اعلام کرد که در این صورت می تواند اولین موسسه مالی ایرانی باشد که سهام آن با یک بانک خارجی تبادل می شود.

افزایش سرمایه و تقسیم سود حداکثری در مجمع سالانه

محمدرضا مروجی رئیس هیات مدیره موسسه ملل نیز در حاشیه این نشست خبری به بورس پرس گفت: طی دو سال آینده و در دو مرحله ، سرمایه فعلی 606 میلیارد تومانی از محل آورده نقدی و مطالبات به 800 میلیارد تومان خواهد رسید.

وی با اشاره به برگزاری مجمع سالانه سال مالی 95 در موعد مقرر 4 ماه اول سال آینده ، گفت: طبق روال ، حداکثر سود محقق شده بین سهامداران تقسیم می شود.
printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد


تمام حقوق این سایت محفوظ و متعلق به شرکت کارگزاری سهام پژوهان شایان میباشد.