شرح خبر

تعداد بازدید: 555 تعداد نظرات ارسالی: 1 نویسنده: adminshayan
پیام تحرک بازیگردانان بورس

شاخص کل بورس تهران معاملات آخرین روز از هفته جاری را با رشد اندک 27 واحدی به پایان رساند. با قرار گرفتن نماگر بازار در سطح 76 هزار و 793 واحد بازدهی این بازار از ابتدای سال در همان سطح منفی 3/ 4 درصدی باقی ماند. نوسان‌های اندک شاخص در هفته جاری در حالی روی می‌دهد که رصد مشارکت دو دسته از معامله‌گران بازار سهام نشان می‌دهد که حقوقی‌ها طی معاملات این هفته در سمت خرید سهام فعالیت زیادی داشته‌اند.

بررسی آمار معاملات خرید و فروش بازیگران بازار سهام نشان می‌دهد که طی هفته جاری حدود 60 میلیارد توماناز سبد سهام معامله‌گران حقیقی به سبد حقوقی‌ها منتقل شده است. این موضوع یعنی افزایش مشارکت معامله‌گران حقوقی همواره در روند نزولی قیمت‌ها قابل مشاهده است. دو دیدگاه در مورد افزایش فعالیت معامله‌گران حقوقی در سمت خرید سهام مطرح می‌شود: اول آنکه این معامله‌گران که عموما با مطالعه دقیق‌تر و با دید بلندمدت‌تری نسبت به معامله‌گران خرد در بازار فعالیت دارند، در شرایط فعلی نیز تحت تاثیر پیش‌بینی‌های مثبت از آینده در بازار سهام خریدار شده‌اند. به عبارت دیگر در این دیدگاه برخی کارشناسان معتقدندعامل ارزندگی قیمت سهام در شرایط کنونی موجب افزایش مشارکت معامله‌گران حقوقی در بازارسهام شده است. دیدگاه دوم نیز دلیل افزایش مشارکت این معامله‌گران در بازار سهام کشور را در راستای مشارکت‌های حمایت‌گرایانه این معامله‌گران از بورس تهران می‌داند. مشارکتی که در ماه‌های اخیر در مقاطع مختلفی آن را مشاهده کردیم. این معامله‌گران که عنوان حمایت‌کننده‌های بازار را یدک می‌کشند در چند مقطع زمانی در چند ماه گذشته با افزایش خرید خود، زمینه افزایش قیمت‌ها در بورس را فراهم می‌کردند. در ادامه اما با افزایش فروش افت قیمت‌ها را رقم می‌زدند.

در این گزارش چرایی افزایش فعالیت معامله‌گران حقوقی طی معاملات هفته جاری از منظر دو کارشناس بازار سهام با توجه به دو دیدگاه ذکر شده مورد بررسی قرار گرفته است. این کارشناسان در تحلیل افزایش فعالیت حقوقی‌ها در بورس تهران از دو منظر اتفاق نظر دارند. به اعتقاد این کارشناسان،برآیند شواهد و متغیر‌های اثر‌گذار بر وضعیت شرکت‌های گروه کالایی به ویژه در گروه فولادی و پتروشیمی از دید این معامله‌گران حقوقی پنهان نمانده است.در این باره پیش‌بینی می‌شود عمده این شرکت‌ها به واسطه رشد قیمت‌های جهانی و نرخ ارز گزارش‌های بودجه سال96 را بسیار متفاوت از سال‌های قبل ارائه دهند. این موضوع افزایش فعالیت معامله‌گران حقوقی در سمت خرید سهام کالایی را به دنبال داشته است.

printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد


تمام حقوق این سایت محفوظ و متعلق به شرکت کارگزاری سهام پژوهان شایان میباشد.